Databáze častých dotazů
Laxus z.ú. > On-line poradna Laxus z.ú. > Databáze častých dotazů

Alkohol jak abstinovat

Řešení Dobrý den, něco takového dělám poprvé, tak nevím jestli toho napíšu moc a nebo málo. Chtěla bych poradit.nikdy jsem nebyla vyložený abstinent, ale také jsem nikdy nepila jako duha. cvičila jsem, ale pak jsem poznala kluka, který si večer pravidelně dával vínko a já po dřině v práci jsem si dala s ním, bylo hezké si celé večery povídat a pít vínko..´tyto večery byli fajn, pak jsem otěhotněla a samozřejmně pít přestala a u kojení také jsem nepila..jo občas pivko a nebo tak, ale nic tragického, jenže poslední rok, jsem začala pít hodně večer s přítelem - ráno abych zvládala povinnosti - bylo mi zle, průjmy a zvracení a došlo mi, že tak to dál nejde a že vlasně zapíjím jen problémy které mám s partnerem, ale pokaždý když jsem se snažila, někdo mi nalil, ale teď se držím, už kvuli malýmu, koupila jsem si kořen kudzu- je skvělý a ostropestřec a držím jaterní dietu a cítím se jako už dlouho ne a vím, že mě to víno pomalu zabíjelo, začala jsem se zajímat o tuhle problematiku a hledala na sobě příznaky, měla jsem je všechny.játra už nestíhala, zatím je to 14 dní co jsem se nenapila, jenže ted k dotazu…
Přítel pije pořád a pije hodně a pije i tvrdý, takže tím pádem je ted pořád v hospodě a já doma sama, ale nejhorší je, že já vlasně neznám nikoho jiného kdo nepije. No zatím jsem si vymyslela, že mám zánět žaludku a musím držet dietu a nesmím pít, to jsem řekla i přiteli. Dokonce se mi ta dieta zalíbila a taky jsem zjistila kolik mám najednou času když nepiju a jak super se mi spí, předtím jsem nemohla spát a měla jsem deprese a byla až zlá, ale ted je to bezva. jenže co dělat se známýma, kteří říkaj..se napij ti to nic neudělá, jenže já nemůžu..to už tu bylo hodněkrát. snažím se nikam nechodit, ale občas se tomu nevyhnu a když si přítel koupí vínko domů..není to lehké..po pravdě je to děsný..co s tím? Prosím

Dobrý den,
v dotazu píšete o svém rozhodnutí přestat pít, které jste také začala realizovat. Všímáte si pozitivních změn, které s abstinencí přichází, což je velmi dobře, protože to může posílit rozhodnutí pokračovat. Je skvělé, že jste se rozhodla situaci změnit a snažíte se dělat maximum proto, abyste nepila.
Ohledně Vaší otázky, co dělat v situaci, kdy pít nechcete, ale všichni Vaši známí i partner pijí a lkohol Vám nabízí, není žádná jednoznačná odpověď. Pokud se člověk rozhodne přestat užívat jakoukoli návykovou látku, podmínkou často bývá bezpečné nebo alespoň neškodící prostředí. AŤ je rozhodnutí abstinovat jakkoli silné, časté vystavování se rizikové situaci (kterou nabídky alkoholu a nadměrné pití partnera jsou) může vést k vyvolání chutí a následně k návratu k pití. Napadá mě, že v této situaci by bylo na místě využít odborné pomoci (krátkodobé poradenství, ambulantní léčba) v zařízení, které se problematice užívání návykových látek věnuje. Mohla byste zde získat pomoc a podporu v udržení abstinence - jak zvládat rizikové situace, práce se situacemi, které spuští chuť na alkohol a podobně. Dále pak téma vztahů, osobní pohody a spokojenosti. Důležitým faktorem může být nezůstávat v tom sama a mít možnost o tom všem mluvit.
Pokud byste se pro docházení rozhodla, mohu Vám nabídnout služby našeho Ambulantního centra, další kontakty naleznete na www.drogy-info.cz v sekci Mapa pomoci.
V případě, že o žádnou takovou službu nemáte zájem, doporučila bych svoje rozhodnutí abstinovat jasně před ostatními pojmenovat a oznámit, tak abyste minimalizovala šanci, že budou v nabízení alkoholu pokračovat. S partnerem by bylo důležité vyjednat, za jakých podmínek alkohol bude doma. I s tím, že je dobré mluvit o tom, proč jste se rozhodla přestat s pitím a proč je pro Vás nebezpečné být téměř dennodenně v kontaktu s alkoholem. Dalším krokem je hledání způsobů, jak trávit čas uspokojivě, avšak bezpečně a s lidmi, kteří nepijí. Změna životního stylu a duševní pohoda výrazně napomáhají k udržení abstinence.
Přeji Vám mnoho sil! Irena Šritrová, Ambulantní centrum
 
Byl tento příspěvek přínosný? ano / ne
Detaily příspěvku
Identifikátor příspěvku: 7
Kategorie: Léčba závislosti
Datum přidání: 28-Jul-2016 13:27:20
Počet zobrazení: 3229
Hodnocení (Hlasy): Položka hodnocena 4.0/5.0 (35)

 
<< Zpět

Powered by Help Desk Software HESK™
Brought to you by Help Desk Software SysAid