Databáze častých dotazů
Laxus z.ú.
>
On-line poradna Laxus z.ú.
>
Databáze častých dotazů
nedobrovolná léčba
Řešení
Mám prosbu - dotaz, můj nevlastní bratr je uživatelem návykových látek, v minulosti se léčil, nicméně se k tomu vrátil, jede v tom zase...
Potíž je v tom, že je velice agresivní vůči matce, mám obavy, aby ji něco neudělal. Také jezdí autem pod vlivem, ohrožuje sebe i ostatní. Chci se zeptat - je možné v ČR nechat člověka nebezpečného okolí nedobrovolně hospotalizovat? Děkuji za info, MIchaela K.
Dobrý den,
Léčba závislosti je záležitostí dobrovolnou. S nedobrovolnou hospitalizací se to má tak, že pokud je konzumující osoba v ohrožení zdraví či života nebo ohrožuje okolí, lze zavolat záchranný systém - dotyčná osoba je pak odvezena na psychiatrii, kde je tak dlouho doku neodezní akutní stav.
Nemůžeme tedy mluvit o klasické léčbě závislostí, je řešen pouze akutně nedobrý psychický stav.
Pouze v případě, že lékaři usoudí závažnost a stav se hospitalizovaného nelepší, mohou lékaři požádat o soud o prodloužení hospitalizace. V těchto případech se však téměř vždy jedná o situace, kdy je s diagnózou závislosti přítomna ještě další závažná psychiatrická diagnóza.
Pak se ještě můžeme setkat s tzv. "ochranou léčbou" - ta bývá nařízená v rámci rozsudku soudu především v případech, že dotyčný/dotyčná páchá opakovaně trestnou činnost pod vlivem návykových látek.
Obecně vzato, možnosti nedobrovolné léčby jsou značně limitované - pokud někdo nechce a nemá motivaci, težko může léčba splnit účel.
Nejvhodnější by bylo pokusit se nevlastního bratra motivovat, aby se šel léčit dobrovolně.
Hodně zdaru přeji,
Z AC Laxus zdraví Martin Svoboda
Byl tento příspěvek přínosný?
ano
/
ne
Detaily příspěvku
Identifikátor příspěvku:
18
Kategorie:
Léčba závislosti
Datum přidání:
29-Jul-2016 11:36:22
Počet zobrazení:
1929
Hodnocení (Hlasy):
(41)
<<
Zpět
Powered by
Help Desk Software
HESK™
Brought to you by
Help Desk Software
SysAid