FAQ – Často kladené dotazy

Několik vybraných a stále vyhledávaných dotazů z naší internetové poradny, která již ukončila svůj provoz.

THC v moči

Dobrý den, chtěla bych vědět jak dlouho bude marihuana prokazatelná v krvi po jednorázovém užití. Všude píší něco jiného, někde dokonce, že po jednorázovém užití pouhé 2 dny. Děkuji za odpověď

Dobrý den, k dispozici máme orientační údaje poskytnuté ústřední toxikologickou laboratoří:

Co se týče doby prokazatelnosti z tělních tekutin, tak právě v moči se THC (účinná látka marihuany) drží nejdéle, zde orientační údaje:

– detekce moč = 1 až 30 dní (lze i déle u každodenních uživatelů, při konzumaci občas do 14 dní)

– detekce krev = do 14 dní (při občasném užití cca týden)

– detekce sliny = jako u krve

Doba záchytu se odvíjí především od intenzity a frekvence předešlého užívání, velikosti dávek, množství obsažených účinných látek (tedy kvalita konkrétní drogy) a na individualitě metabolismu.

Také nejde opomenout skutečnost, že právě THC se usazuje v tucích, z nich se postupně uvolňuje do organismu a metabolizuje. Metabolity u běžně dostupných a používaných testů ukážou pozitivní výsledek oproti jiným drogám poměrně dlouho.

To znamená, že dotyčná testovaná osoba nemusí být přímo pod vlivem drogy, nicméně je to důkaz, že v posledních dnech byla droga konzumována.

Zdraví MS

Tramal

Dobrý den. mám dotaz na negativní zdravotní účinky užívání léku proti bolesti-tramalu a nakolik je tato závislost na žebříčku drog závažná. Užíván je mým blízkým v rodině už dlouhodobě cca 6 let denně. Dávka na den cca 6x100mg tramal retard + 8x 50mg tramal kapsle plus, kde zjistit případně o této závislosti a jejím léčení víc děkuji, s pozdravem

 

Dobrý den,

Díky za důvěru s jakou se na nás obracíte.

Nejdříve k tramalu – asi tušíte či víte, že se jedná o lék primárně určený na tlumení bolesti, patří do skupiny opioidů. Měl by být dostupný jen na lékařský předpis, realita je ovšem jiná, je k dostání i na „černém trhu“. V minulosti byl tento přípravek hojně předepisován i obvodními lékaři, nyní již se od jeho medikování ustupuje – důvodem je vysoký závislostní potenciál tohoto přípravku a také se zvyšuje tolerance – tedy k očekávanému účinku potřebuje postupně se zvyšující dávky léku. Riziková je i případná kombinaces alkoholem – může dojít k oslabení centrálního nervového systému.

Jestli jsem to dobře počítal, tak Váš blízký/blízká do sebe denně vpraví cca1000 mg tramalu, což by se dalo laicky přirovnat k tomu když někdo denně zkonzumuje cca 2 g heroinu.

Jaké jsou možnosti jak dále postupovat? Uvažoval bych o postupném snižování dávek + změně medikace, což si upřímně příliš nedokážu představit při tak vysoké dávce v běžném, domácím prostředí – nevím, jak je Vašemu blízkému když nemá obvyklou či žádnou dávku tramalu…

Ideální by bylo, kdyby Váš blízký/blízká byl ochotný/á k návštěvě

AdiCentra (máme pobočky v Hradci Králové, Pardubicích, Mladé Boleslavi, Svitavách… ) Během konzultace bychom podrobněji zmapovali situaci a nabídli nějaké řešení – po předchozí domluvě může být našim klientům/klientkám k dispozici i psychiatr, který je ochoten provést vyšetření a následně upravit medikaci, popřípadě je možné přes psychiatra zprostředkovat pobyt na tzv. detoxu.

Pokud by Váš blízký/blízká nesouhlasil/a s návštěvou tak nabízíme i poradenství pro osoby blízké – můžeme Vám poskytnout podrobnější rady a informace jak postupovat, pokud někdo ve Vaší rodině nadužívá psychofarmaka, jaká jsou rizika, jaké jsou možnosti…

Z AC HK zdraví MS

Pervitin a řízení

Zdravím,

Jela jsem autem a zastavila mě hlídka PČR, dostal jsem líznout a test vysel pozitivní na amfetamin…poté provedli odbery krve a moči.

Nejsem aktivní uživatelka, dám si jen na zábavě…drogu sem užila cca 1-2hodiny před testem. Předtím sem byla čistá. Chci se zeptat zdali bude krevní test pozitivní i za dobu než odběry dorazí do laboratoře.

 

Dobrý den.

Test zřejmě bude pozitivní.

Pervitin je z tělních tekutin detekovatelný v těchto přibližných obdobích:

detekce moč = 3 až 21 dní (při ,,občasné“ konzumaci cca do týdne)

detekce krev = 1 až 3 dny

detekce sliny = totožná jako u krve

Tyto údaje, jsou údaje pouze orientační, může to být velmi individuální, záleží na několika aspektech:

  1. na intenzitě předešlé konzumace
  2. na kvalitě drogy
  3. na organismu, jak dalece je schopen se s procesem odbourávání toxických látek z těla vypořádat

Tak ať Vám to dopadne co možná nejlépe,

Zdraví MS

THC a schizofrenie

Dobrý den, mám problém se synem, je sice už plnoletý, ale nemůžu se dívat jak se ničí. Kouří již několik let marihuanu, kterou si sám pěstuje a daří se mu to. Poslední dobou se dost psychicky změnil. Myslím, že se jedná o schizofrenii po odrůdě skunk. Samozřejmě si to nepřiznává, ale nedá se s ním komunikovat, neví kde má věci, nemá peníze atd. Jeho moč jsme dali do laboratoře vyšetřit, mám tam známou, a výsledek pouze pozitivní na THC.

Poraďte prosím co s ním dělat, nechci čekat až se něco stane. Děkuji moc

 

Dobrý den,

Díky za Váš dotaz. Píšete, že Váš plnoletý syn již několik kouří THC a že nyní máte pocit, že za poslední dobu se změnil, respektive se mění jeho chování. Uvažujete o tom, že by se u něj mohla rozvíjet schizofrenie po požívání silnější odrůdy marihuany, tzv. skunku.

To, co popisujete – syn zapomíná, neví kde má věci, nemá dostatek finančních prostředků – nemusí být nutně příznak schizofrenie, může jít o důsledek dlouhodobého užívání THC; samozřejmě Vaše podezření na schizofrenii není možné bagatelizovat, po užívání THC se rozvíjejí nejrůznější duševní onemocnění, mimo jiné i schizofrenie, nicméně abychom toto potvrzení mohli vyloučit či potvrdit, bylo by třeba provést odborné vyšetření psychiatrem.

Co se dá se synem dělat? Obecně se dá říci, že jsou dvě možnosti léčby – ambulantní (klient někam pravidelně dochází) a pobytová (klient je po dobu např. tří týdnů v určitém zařízení) – výchozím bodem ovšem je, aby klient měl nějakou motivaci či potřebu se sebou něco dělat.

Zásadní otázka tedy je jak celou situaci vnímá Váš syn a jaký má na užívání THC náhled a pohled? Chtěl by nějakou změnu, je nějak motivován? Má pocit, že o něco přichází tím že konzumuje THC?

Také by stálo za to uvažovat jak se v nastalé situaci cítíte Vy a jak ji vnímáte Vy? Možná by stálo za to navštívit Ambulantní centrum, kde pracujeme i s osobami blízkými uživatelům; kontakty najdete na našich webových stránkách.

Zdraví a pěkný den přeje

MS

 

Léčba gambling

Dobry den , potřebovala bych pomoc se závislostí na automatech svého přítele . Jak postupovat při léčbě . Když by byl ochoten spolupracovat.

Děkuji

 

Dobrý den,

Díky za Váš dotaz.

Můžeme konstatovat, že jsou dva základní způsoby – ambulantní a pobytová.

Ambulantní léčby probíhá tak, že dotyčný klient/klienta zpravidla jednou týdně dochází na cca hodinové sezení – tato forma léčby je vhodná především pro osoby, které mají funkční přirozené prostředí (partnerství, rodina, přátelé, zaměstnání, škola… ).

Ambulantní léčbu nabízíme v našich AdiCentrech (Pardubice, Hradec Králové, Mladá Boleslav, Svitavy, Náchod, Mnichovo Hradiště,… ), služby ambulantního centra jsou anonymní a bezplatné.

Dále je možné uvažovat o pobytové léčbě – i pro gamblery jsou v dnešní době specializované léčebné programy, základní léčba je na tři měsíce a je hrazena ze zdravotního pojištění. Pobytovou léčbu našim klientům/klientkám v případě potřeby a zájmu zprostředkováváme, realizujeme tzv. předléčebné poradenství.

Prvním krokem ovšem je, aby závislá osoba projevila zájem a motivaci, abybyla ochotna spolupracovat, jak píšete. Dobré by bylo, kdyby Váš přítel byl ochoten dorazit do jednoho z našich AdiCenter – možné je, abyste dorazila s ním společně; také je možné, abyste nejprve dorazila sama, poskytujeme i poradenství pro osoby blízké osobám, jež se potýkají s nějakou závislostí – např. otázka, jak přistupovat k osobě závislé, jaké postupy se osvědčují a jaké nikoliv.

Nejvhodnější je kontaktovat nás telefonicky a domluvit si termín návštěvy, kontakty naleznete na webových stránkách.

Za AdiCentrum zdraví a pěkný den přeje

MS

Alkoholismus

Dobrý den,

už delší dobu řešíme problém v naší rodině a to je časté pití alkoholu mého otce. Trvá to od mého dětství a zatím bez známek zlepšení či omezení pití.

Otec pije skoro každý týden a po 3 dnech abstinence se projevuje nevrlost a nervozita. Otec si uvědomuje své chování a občas má výčitky svědomí, ale bez náznaku toho, že by vyhledal odbornou pomoc. Vždy říká, že to zvládne sám.

Nejčastěji pije alkohol v podobě piva či vína, občas také tvrdší alkohol.

Sama si nevím rady, jak mu pomoct, jelikož už doma se ségrou moc nejsme a mamka chodí také často do práce. Takže je táta doma poměrně sám, tudíž je pro něj snazší se k alkoholu dostat.

Nevíte jak donutit takového člověka k vyhledání odborné pomoci?

Předem děkuji za reakci.

 

Dobrý den,

díky za důvěru, se kterou se na nás obracíte.

Píšete, že otcovo pití vnímáte už od svého dětství jako problematické. Nyní se situace ve Vaší rodině trochu mění, Vy se sestrou doma už moc nepobýváte, matka je v práci a otec doma sám popíjí.

Ptáte se, jak motivovat člověka, aby vyhledal odbornou pomoc. Předně je důležité říci, že řešit otcovo pití v situaci, kdy už je pod vlivem alkoholu, nemá cenu. Je lepší počkat na dny kdy abstinuje a je ochotný Vás vyslechnout.

Potom mu zkusit popsat, co vidíte a zažíváte, když pije a nabízet mu zprostředkování pomoci. Můžete mu vysvětlit jaké jsou možnosti léčby u nás (ambulantní a pobytová), že jde o služby bezplatné.

Napadá mě, že i Vy (Vaše matka i sestra) můžete navštívit odborné služby, kde můžete čerpat poradenství pro osoby blízké, kde jednak dostanete informace, jak se vůči otci chovat, nebo čeho se naopak vyvarovat, jak jej vhodně motivovat ke změně životního stylu. A jednak se Vám dostane psychické podpory v tak složité životní situaci.

Má odpověď je velmi stručná, jestli Vás k tomu ještě něco napadne, tak klidně napište. Jestli budete mít zájem využít služeb pro osoby blízké, dejte vědět, ze kterého města jste, pokusím se Vám vyhledat uvedené služby.

Za AC Laxus KK

Nedobrovolná léčba

Mám prosbu – dotaz, můj nevlastní bratr je uživatelem návykových látek, v minulosti se léčil, nicméně se k tomu vrátil, jede v tom zase…

Potíž je v tom, že je velice agresivní vůči matce, mám obavy, aby ji něco neudělal. Také jezdí autem pod vlivem, ohrožuje sebe i ostatní. Chci se zeptat – je možné v ČR nechat člověka nebezpečného okolí nedobrovolně hospitalizovat? Děkuji za info, MIchaela

 

Dobrý den,

Léčba závislosti je záležitostí dobrovolnou. S nedobrovolnou hospitalizací se to má tak, že pokud je konzumující osoba v ohrožení zdraví či života nebo ohrožuje okolí, lze zavolat záchranný systém – dotyčná osoba je pak odvezena na psychiatrii, kde je tak dlouho doku neodezní akutní stav.

Nemůžeme tedy mluvit o klasické léčbě závislostí, je řešen pouze akutně nedobrý psychický stav.

Pouze v případě, že lékaři usoudí závažnost a stav se hospitalizovaného nelepší, mohou lékaři požádat o soud o prodloužení hospitalizace. V těchto případech se však téměř vždy jedná o situace, kdy je s diagnózou závislosti přítomna ještě další závažná psychiatrická diagnóza.

Pak se ještě můžeme setkat s tzv. „ochranou léčbou“ – ta bývá nařízená v rámci rozsudku soudu především v případech, že dotyčný/dotyčná páchá opakovaně trestnou činnost pod vlivem návykových látek.

Obecně vzato, možnosti nedobrovolné léčby jsou značně limitované – pokud někdo nechce a nemá motivaci, těžko může léčba splnit účel.

Nejvhodnější by bylo pokusit se nevlastního bratra motivovat, aby se šel léčit dobrovolně.

Hodně zdaru přeji,

Z AC Laxus zdraví MS