Kvalifikační kurz je určen zájemcům o práci v sociálních službách, nebo pracovníků v sociálních službách, kteří si potřebují doplnit kvalifikaci dle požadavků zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
Lektoři jsou odborníci s mnohaletou praxí v oblasti sociálních a adiktologických služeb.
Zájemcům o kvalifikační kurz nabízíme nápomoc pro zajištění financování kurzu z úřadu práce. Pro bližší informace k financování se obracejte na cernovsky@laxus.cz; nebo na tel.: 607 713 491.
Rozsah: vždy od 9:00 – 16:30, probíhá 1 x za 14 dní (vždy 2 dny)
Forma: Kurz
Místo konání kurzu: na adrese Sušilova 1528, Hradec Králové
Vzdělání je určeno: Sociálním pracovníkům, pracovníkům v sociálních službách. Kurz je vhodný pro začínající až středně zkušené pracovníky (0 – 1 rok praxe).
Co Vám vzdělání přinese: Kurz vybaví účastníky znalostmi a dovednostmi především pro práci ve službách sociální prevence (nízkoprahové služby).
Minimální počet účastníků: 15 osob
Cena: 17.890 Kč
Č. akreditace u MPSV: A2022/0297-PK
Více informací na cva@os-semiramis.cz, tel.: +420 775 950 006, +420 770 184 290
Zde přihláška:
https://docs.google.com/forms/d/1MSBL7wg_DkXjSdoXIMd5CwdwZjdWl12EtYTif0nwQxM/edit
Ke stažení: KPSS_leták
TERMÍNY KURZU:
1. termín
12. – 13. 9. 2022
- Úvod do problematiky kvality v sociálních službách, standardy kvality sociálních služeb
Cílem je ukotvení pracovníků v oblasti kvality nízkoprahových sociálních služeb, tak aby chápali, k čemu standardy kvality v sociálních službách slouží a jakým způsobem je možné pracovat na zvyšování kvality v konkrétních zařízeních. Dojde k představení legislativního rámce, z kterého téma kvality v sociálních službách vychází a jednotlivých systémů standardů kvality (inspekční, certifikace adiktologických služeb, rozvojový audit České asociace streetwork). Probrány budou jednotlivé tematické oblasti (provozní, procesní, personální) a jejich jednotlivá kritéria v propojení s praxí služeb frekventantů.
(lektoři: Ivan Černovský, Tomáš Žák)
- Základy komunikace, rozvoj komunikačních dovedností, asertivita, metody alternativní komunikace
Cílem tématu je zvědomení efektivní komunikace jako základního nástroje práce v sociálních službách v každém okamžiku. Účastníci jsou seznámeni se zásadami efektivní komunikace, se stopkami, bariérami a kameny, které jí naopak brání. Důraz je kladen na verbální i neverbální složku komunikace. Cíleně je zde pracováno s výchovnou situací (pojmenování a vytěžení směrem ke klientovi), tématem konfliktu (možnosti předcházení i účinné metody řešení).
(lektoři: Denisa Hypiusová, Mirka Kaplanová)
2. termín
19. – 20. 9. 2022
- Úvod do psychologie, psychopatologie, somatologie
Cílem výukového bloku je účinně propojit poznatky z vývojové psychologie člověka s obecnými potřebami a schopnostmi klientů v závislosti na jejich věku. Dále pojmenovat a osvětlit změny, které přicházejí se vstupem návykových látek a závislostního chování obecně do života klienta (na úrovni fyzické i psychické, v odrazu jeho chování). Účastníci jsou seznámeni s vybranými psychickými poruchami a jejich projevy
(lektoři: Kristýna Maťátková, Irena Šritrová)
- Základy ochrany zdraví
Cílem setkání je ukotvení péče o sebe (po stránce fyzické i psychické) jako základní profesní zodpovědnosti každého pracovníka v sociálních službách.
(lektoři: Karolína Zavadilová, Lukáš Verner)
3. termín
11. – 12. 10. 2022
- Základy prevence vzniku závislosti osob na sociální službě
Cílem je bližší prozkoumání a poznání životní reality cílových skupin nízkoprahových sociálních služeb, jejich životních strategií, potřeb a možností jednotlivých druhů sociálních služeb při začleňování těchto osob do společnosti.
(lektoři: Martin Holeček, Tomáš Žák)
- Etika výkonu činnosti pracovníka v sociálních službách, lidská práva a důstojnost
Cílem je zvýšit u frekventantů etickou citlivost formou práce s konkrétními etickými dilematy (příklady). Ozřejměna bude důležitost nastavení profesních hranic pracovníka, uvědomování si možných střetů zájmu a příkladů porušení práv klientů. Dalším důležitým cílem je nastartování celoživotního vzdělávání a profesního rozvoje pracovníků v sociálních službách, tj. uvědomění si sebe sama jako hlavního nástroje pro práci s klienty.
(lektoři: Jiří Staníček, Lukáš Verner)
4. termín
26. – 27. 10. 2022
- Metody sociální práce
Cílem je praktické osvojení si metod sociální práce formou tréninku modelových situací (např. nácvik oslovení a prvního kontaktu, mapování nepříznivé sociální situace, párování potřeb a možností služby atd.). Dále představení jak základních intervencí, tak i některých inovativních metod (peerwork, komunitní práce, práce na sociálních sítích, pobídková terapie) využitelných v praxi nízkoprahových sociálních služeb.
(lektoři: Ondřej Šulc, Tomáš Janků)
5. termín
9. – 10. 11. 2022
- Sociálně právní minimum
Cílem je vybavit pracovníky v sociálních službách základním penzem znalostí z právní oblasti, které se dotýkají sociální práce a poskytování nízkoprahových sociálních služeb. Jde jak o základní legislativní rámec, o který se poskytování sociálních služeb opírá.
(lektoři: Lenka Pasecká, Tomáš Žák)
- Krizová intervence
Cílem je seznámit frekventanty kurzu s definicí pojmu krize (krizová situace), na základě jakých událostí krize vzniká, jak na ní lidí reagují, jak jí lze tedy rozpoznat a především jak s lidmi v krizi pracovat (krizově intervenovat). Dále budou představeny jednotlivé formy krizové intervence a jejich specifika. Frekventant po absolvování zvládne „laickou“ krizovou pomoc a případné předání do odborné péče.
(lektoři: Irena Šritrová, Lenka Paulová)
6. termín
24. – 25. 11. 2022
- Základy péče o nemocné, úvod do problematiky psychosociálních aspektů chronických infekčních onemocnění
Cílem tohoto vzdělávacího modulu je přiblížení typických zdravotních komplikací a chorob, které se vyskytují u cílové skupiny nízkoprahových sociálních služeb, především pak u osob užívající návykové látky a lidí bez domova. Představeny budou onemocnění, včetně dopadů na psychiku a sociální oblast života klientů. Dále budou představeny opatření jak z oblasti prevence, tak z oblasti léčby a snižování rizik s důrazem na roli kontaktního pracovníka v nízkoprahově orientované sociální službě.
(lektoři: Dorota Skokanová, Dana Janoušková)
- Aktivizační, vzdělávací a výchovné techniky, základy pedagogiky volného času
Cílem výukového bloku je zvědomení technik specifické prevence jako účinného nástroje práce s klienty napříč sociálními službami a seznámení s jejich podobou. Účastníkům jsou prakticky představeny rozličné aktivizační, vzdělávací a výchovné techniky s ohledem na věk a schopnosti cílové skupiny a její potřeby, resp. cíl, ke kterému je technika využita.
(lektoři: Lenka Dokládalová Bednářová, Tereza Müllerová)
7. termín
7. – 9. 12. 2022
- Prevence týrání a zneužívání osob, kterým jsou poskytovány sociální služby
Cílem modulu je upozornit frekventanty na úskalí pomáhajících profesí, s důrazem na specifika nízkoprahových sociálních služeb v oblasti vlastních předsudků, které mohou negativně ovlivňovat spolupráci s klienty, jejichž životní styl není konformní se zažitými společenskými normami. Zároveň jim budou představeny příklady z praxe, kdy formou nezamýšlených důsledků dochází v dobré víře ke zneužívání klientů.
(lektoři: Martin Holeček, Ondřej Šulc)
- Úvod do problematiky zdravotního postižení
Cílem je seznámení účastníků s vybraným zdravotním postižením klientů soc. služeb (ADHD/ADD, LMR, poruchy učení apod.), s jejich projevy a odrazem v potřebách klientů. Jsou zde představeny příklady dobré praxe, stejně jako podpůrná síť návazné pomoci.
(lektoři: Karla Zradičková, Lenka Dokládalová Bednářová)
- Zvládání jednání osoby, které je poskytována sociální služba
Cílem je seznámit účastníky s postupy předcházení a deeskalace konfliktních situací spojených s agresí ze strany uživatelů služby. Frekventanti se naučí rozeznávat signály vznikajícího konfliktu a používat základní deeskalační zásady, které se týkají jak konfliktů mezi klienty, tak i konfliktů směřovaných na samotné sociální pracovníky. Výukové metody: přednáška, nácvik modelových situací.
(lektoři: Lenka Dokládalová Bednářová, Tomáš Janků)
- Základy výuky péče o domácnost
Cílem výukového bloku je představení možností sociální rehabilitace a resocializace u klientů sociálních služeb zaměřených na stěžejní oblasti života.
(lektoři: Lenka Dokládalová Bednářová)
- Závěreční hodnocení kurzu
Hodnocení vlastního portfolia.
